Kable rozruchowe – niezbędny element zimowego wyposażenia każdego pojazdu.

Zima to dla osób zmotoryzowanych niekiedy ciężki okres. Wielu użytkowników mniejszych i większych pojazdów boryka się z problemem, jakim jest utrudnione „odpalanie” mechanizmu. Słaby akumulator, brak  ładowania, zmarznięte układy mechaniczne to zmora niejednego kierowcy, a długotrwały postój na mrozie może zakończyć się wyładowaniem zasilania. Jak temu zapobiec? Czym są kable rozruchowe? Na jakiej zasadzie działają? Jakie rodzaje kabli istnieją na rynku?

 Stosowanie kabli rozruchowych w ziemie.

Kable rozruchowe to jeden z najbardziej przydatnych elementów zimowego wyposażenia wszelkich pojazdów. Dzięki ich funkcjonalności możliwe jest uruchomienie silnika, w przydatku wyładowania się baterii. Proces ten powinien przebiegać zgodnie z ustalonymi zasadami, a do odpalenia pojazdu za pomocą kabli, należy znać ogólne zasady ich podłączenia i korzystania z  nich. Prawidłowy rozruch auta zapewni odpowiednie podłączenie poszczególnych elementów, którymi jest:

– podłączenie przewodu dodatniego – oznaczonego odpowiednim kolorem (zazwyczaj czerwonym) do klemy sprawnego akumulatora z oznaczeniem „+”,

– zamontowanie drugiej końcówki przewodu na metalowym elemencie plusowej klemy rozładowanej baterii,

– podłączenie ujemnych przewodów – analogicznie do poprzednich kroków,

– próba odpalenia samochodu,

– w przypadku niedostatecznej mocy zwiększyć obroty „dawcy” do około 1500 obrotów,

– po uruchomieniu pojazdu, odłączyć kable unikając jakichkolwiek spięć i iskrzenia.

 

Jak dobrać odpowiednie kable rozruchowe?

Dobór odpowiednich i funkcjonalnych kabli rozruchowych uzależniony jest od wielu czynników i parametrów elementu. Ówczesny rynek proponuje użytkownikom pojazdów wybór różnego rodzaju technologii, dostosowany do wielkości i mocy akumulatora, jak również rodzaju pojazdu – samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych czy ciągników. Kable rozruchowe posiadają odpowiednie parametry, które znacząco wpływają na ich sprawność i skuteczność. Są nimi m.in.:

  • materiał wykonania,
  • rodzaj rdzenia i izolacji,
  • jakość wykonania zaczepów,
  • typ kabla,
  • moc kabla,
  • ilość amperów,
  • długość przewodów,
  • przekrój kabli, itp.

 

Może Ci się również spodoba