Na co zwrócić uwagę kupując ciągnik?

Trudno jest dziś sobie wyobrazić pracę w gospodarstwie rolnym bez nowoczesnych maszyn rolniczych. W tym przede wszystkim bez ciągnika. Dzięki niemu praca jest po prostu szybsza i zdecydowanie bardziej efektywna. Na rynku dostępne są różne modele i marki ciągników. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze.

Przeznaczenie ciągnika

Pierwszym kryterium jakie należy wziąć pod uwagę jest przeznaczenie ciągnika, który ma być zakupiony. Tu pod uwagę wziąć należy takie elementy jak wielkość gospodarstwa, a także rodzaj gleby. Pod tym kątem wybierana powinna być moc silnika w ciągniku. Im gospodarstwo jest większe, tym moc ciągnika powinna być oczywiście większa. Jeśli gleba na gospodarstwie jest dość ciężka w użytkowaniu, być może dobry rozwiązaniem będzie wybór ciągnika z dodatkowymi elementami ułatwiającymi pracę. Części do ciągników dostępne na rynku są bardzo różne. Warto zatem zapoznać się z ofertą producentów.

Ciągnik używany

Dokonując zakupu ciągnika, można zakupić maszynę nową lub używaną. Wszystko oczywiście zależy od naszego budżetu. W przypadku zakupu nowego ciągnika wszystko jest oczywiste. Jednak jeśli decydujemy się na zakup ciągnika używanego, sprawdzić należy kilka aspektów. Przede wszystkim jego stan prawny. Podstawa to sprawdzenie numerów nadwozia i silnika i porównanie je z tymi zapisanymi w dowodzie rejestracyjnym. Można powiedzieć, że przy zakupie ciągnika używanego należy postępować bardzo podobnie, jak w przypadku zakupu używanego samochodu.

Stan techniczny ciągnika

Ważnym elementem przy zakupie ciągnika używanego jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Elementy, które sprawdzić należy obowiązkowo to zapłon, silnik, płynność zmiany biegów, hamulce, opony, oleje, wtryskiwacze oraz hydraulika. Nie można oczywiście zapomnieć od sprawdzenia licznika ciągnika. Dzięki temu można przekonać się jak bardzo ciągnik był eksploatowany. Na koniec warto jest także dokładnie obejrzeć cały ciągnik, aby przekonać się czy nie ma na nim żadnych rys lub pęknięć.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *