Klasyfikacja odzieży roboczej – czy taki ubiór tylko na budowę?

W pracach wymagających wysiłku fizycznego pracownicy zwykle otrzymują ubranie robocze, które ma zapewniać im nie tylko ochronę, ale i komfort podczas wykonywania swoich obowiązków. I w zależności od rodzaju wykonywanych czynności, taka odzież może się znacznie od siebie różnić. Czym charakteryzuje się klasyczne ubranie pracownicze, i na podstawie czego jest wybierane przez pracodawców?

Trudne warunki – porządny ubiór?

Pracownicy którzy podczas wykonywania służbowych czynności są narażeni na przebywanie w pyle, kurzu i brudzie najczęściej zostają wyposażeni w ubiór znacznie grubszy i różniący się od klasycznych uniformów, jako że najczęściej są narażeni również na ewentualne urazy czy wdychanie pyłu. Podstawą są wówczas porządne buty robocze, które mają zapewniać stabilność podczas poruszania się, a także ochronę stóp w zagrożeniu, że coś ciężkiego czy gorącego może upaść wprost na nogi. Ubranie robocze takich pracowników jest znacznie grubsze, uszyte z odpornych na uszkodzenia materiałów, ale jednocześnie zapewniające maksymalny komfort i swobodę ruchów. W przypadku pracy która może być niebezpieczna dla zdrowia czy nawet życia pracowników zalecane są również specjalne maseczki na twarz, które zatrzymują pył i kurz przed dostaniem się do ust.

Najczęściej spotykane ubranie robocze

Wbrew pozorom i skojarzeniom które przychodzą pierwsze na myśl po usłyszeniu o ubraniu roboczym, nie jest ono jedynie dedykowane pracownikom fizycznym. Specjalny strój mają również np. pielęgniarki, których charakterystyczne białe fartuchy mają zapewniać ochronę przed zarazkami i powinny być łatwe w wypraniu, ponieważ w kontakcie z pacjentami mogą ulec uszkodzeniu czy ubrudzeniu różnymi substancjami. Klasyczne ubranie robocze to również przykładowo strój strażaków czy policjantów – to, co noszą ludzie wykonujący takie zawody również kwalifikuje się do określenia roboczego, jednak ich przeznaczenie oraz sposób wykonania znacznie różni się biorąc pod uwagę zakres obowiązków wykonywanych w pracy.

Czy pracodawca powinien zapewniać ubrania robocze?

Przepisy jednoznacznie mówią o tym, iż pracodawca zobligowany jest zapewnić swoim pracownikom odpowiednie ubranie robocze w dwóch przypadkach – gdy istnieje prawdopodobieństwo, iż jego własna odzież może ulec zniszczeniu podczas wykonywania czynności, oraz w momencie, gdy przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanitarne wymagają odpowiedniego zabezpieczenia ubiorem. Jeżeli w takich przypadkach pracodawca z jakiegoś powodu nie zapewnia pracownikom odpowiedniej odzieży, mogą oni zgłosić to np. do PIP bądź nawet oskarżyć pracodawcę o narażanie zdrowia i życia pracowników w trakcie czynności służbowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *